Aktuální události na radnici
Občas se to stane každému z nás - jen nevěřícně přemýšlíme nad tím, co jsme právě zažili. Takový pocit mám ještě několik dní po jednání zastupitelstva města (ZM) Týn nad Vltavou (30. listopadu 2023). Takovou amatéřinu, tedy naprosté nezvládnutí situace, jsem ještě nezažil. Co se stalo? Vedení města, respektive starosta Hladeček s místostarostou Bouškou (oba ProTejn), se rozhodli na hodinu vyhodit tajemnici města Polívkovou Vranou, aby hned druhý den vyhodili pracovnici krizového řízení Dudkovou (také na hodinu) a ve stejný den absolvovali jednání zastupitelstva města, kde tyto kroky nebyli vůbec schopni vysvětlit, natož obhájit.
Pirátské depeše II. a III. – mimořádné a řádné zastupitelstvo
Od poslední uzávěrky Vltavínu proběhla dvě zastupitelstva města. Jedno mimořádné 10. 11. a druhé řádné 24. 11., tématem prvního byl dotační program „My v tom Jihočechy nenecháme“, kdy zastupitelstvo města (ZM) jednalo o podpoře seniorů a nové výši poplatku za svoz odpadu. Řádné zastupitelstvo mimo jiné řešilo výši vodného a stočného, technický stav starého i nového mostu, osadní výbory, prostor bývalé kotelny nebo politické trafiky pro rodinu místostarosty Boušky (ProTejn).
Pirátská depeše I – Ustavující zastupitelstvo
Ve čtvrtek 20. října proběhlo ustavující zastupitelstvo města, které zvolilo nové vedení města. Letos jasně vyhrálo hnutí ProTejn (10 mandátů z celkových 21), které se rozhodlo sestavit povolební koalici pouze s KDU-ČSL (2 mandáty). Přeji koalici mnoho úspěchů, zejména v nadcházející krizi.
Vyjádření k výsledkům voleb
Gratulujeme všem zvoleným zastupitelům, hlavně vítězi voleb - hnutí ProTejn
Reakce na Ing. Boháče, předsedu představenstva RICHMONT - CZ, a.s.
Reakce na vzkaz pana Boháče, který nám posílá jak sám, tak skrze pány Slepičku a Marka.
Jan Novák: Chceme udělat z maloměsta malé město
Jan Novák je členem Zastupitelstva Jihočeského kraje, předsedou krajského kontrolního výboru, městským zastupitelem v Týně nad Vltavou, předsedou místního pirátského sdružení Českobudějovicko a členem celostátního vedení České pirátské strany. V letošních komunálních volbách kandiduje v Týně jako lídr pirátské kandidátky a má velké plány. Dle svých slov chce společně s dalšími lidmi na pirátské kandidátce mimo jiné vyřešit areál Blanice a přilákat do města nové obyvatele.
Revitalizace areálu Blanice – priorita číslo 1
Počet obyvatel Týna nad Vltavou konstantně klesá od roku 2008 z 8528 obyvatel až na současných 7804 obyvatel v roce 2021 (zdroj ČSÚ). Důvodů, proč tomu tak je, je hned několik. Jedním z těch nejpodstatnějších je fakt, že naše město doposud nenabízelo téměř žádné nové možnosti pro bydlení. Úbytek obyvatelstva s sebou nese velké socio-ekonomické problémy pro samotné město, neboť se dostává do spirály, kdy s úbytkem každého člověka přichází o peníze do městské kasy. S tím zároveň přímo souvisí zhoršování dostupnosti služeb, méně pracovních příležitostí a horší podmínky pro podnikání, především pak pro malopodnikatele, kteří postupně ztrácejí část své klientely.
Miliony z veřejných peněz? Týnští politici v tom chodit umí.
Část lidí si myslí, že politici berou vysoké platy. Ve skutečnosti většina politiků nebere závratné částky. Například prostý jihočeský krajský zastupitel hlasuje o téměř dvou desítkách miliard korun, za což mu měsíčně náleží odměna 6 660 Kč hrubého.
Michal Kristen: Místo Blanice bude nová moderní čtvrť, peníze může město sehnat z dotačních programů
Jednatřicetiletý Michal Kristen kandiduje v letošních volbách do vltavotýnského zastupitelstva ze čtvrtého místa pirátské kandidátky. Kromě jiných věcí a změn v komunální politice, je jeho hlavním cílem postarat se o správné a lidmi všeobecně přijímané řešení areálu Blanice. Vyroste na současném místě bytový komplex? Jak velké budou byty, jaké budou na místě služby, jak to bude vypadat, jací tam budou žít lidé? Vyroste místo Blanice úplně nová stavba a úplně nová městská čtvrť? Michal chce jako demograf a sociolog, profesí marketingový výzkumník, na tyto otázky odpovědět.
Kauza! Dotace pro Vltavotýnsko aneb proč na domov pro seniory nemusíme dostat ani korunu
Obce, ať malé či velké, se snaží do svého rozpočtu získat co nejvíce peněz. Jde o desítky tisíc až desítky milionů. Povětšinou z kraje nebo ze státního rozpočtu, občas se podaří i dotace z EU. Menší dotace jsou přilepšení, díky kterému postavíte tři dětské hřiště místo dvou. Větší dotace v řádech milionů až desítek milionů jsou již něco jiného. Mnohdy rozhodují zda-li velký projekt město vůbec zrealizuje.
Vltavotýnsko transparentní, reprezentativní a moderní
V Týně jsou pro část politiků některé věci příliš drahé, nikdy se takhle nedělaly, nebo nemá smysl dělat něco, na co si lidé nemohou sáhnout. Veřejné účetnictví, zveřejňování toho, jak který politik hlasoval, ke zvukovému i obrazový záznam ze zastupitelstva, participativní rozpočet (PaRo), veřejné podklady pro jednání zastupitelstva města (ZM) i rady města (RM), zveřejňování zápisů z odborných orgánů RM a ZM. Tohle a mnoho dalšího jsou nástroje moderní politiky. Nástroje, které mají obce, jež nejsou šedým průměrem, ale obce progresivní, obce, v nichž chtějí lidé žít, ze kterých občané neodcházejí, ale naopak přicházejí.
Kamerový systém a Piráti
Poslední dobou slýchám či si čtu o tom, jak Piráti, či někdo jiný, (za)bránili kamerovému systému. Kamerové systémy jsou mnohdy zneužívány, naddimenzovány pro šmírování občanů a utápí se v nich zbytečně mnoho peněz. Na druhou stranu lze vybrat ekonomicky úsporné řešení, které zároveň nebude nikoho zbytečně šmírovat a opravdu se zaměří na zabezpečení majetku občanů a města. Piráti vždy budou odmítat kamerové systémy, které šmírují občany, automaticky je identifikují, či mají distopické funkce (například rozpoznávání trestného činu v zárodku, automatické identifikace, jako mají soudruzi v Číně, a podobně).
To by bylo moc drahý & To se tady nikdy nedělalo!
Zhruba dva roky jsem seděl v (sedmičlenné) radě města (RM), což je něco jako vláda Týna nad Vltavou. Mnoho lidí si myslí, že každý člen rady je plně placený, tedy, že může správě města a jeho rozvoji věnovat všechen svůj čas, to ovšem není pravda. V Týně jsou na plný úvazek jen dva členové RM - starosta Machálek (Trikolora) a místostarostka Sudová (ODS). Každé důležitější rozhodnutí musí projít a být schváleno RM, od menších zakázek, přes výběrová řízení na zaměstnance, až po přípravu podkladů pro jednání zastupitelstva města (například rozpočtu). Zkrátka rada města zajišťuje běžný provoz a určuje jakým tempem se město bude rozvíjet, silně ovlivňuje kvalitu veřejných služeb atd.
Listopadové pirátské depeše
V listopadu neproběhlo zasedání zastupitelstva města, nicméně proběhly dvě velice důležitá setkání (nejen) týnských politických představitelů. Na prvním se jednalo o areálu Blanice. Jsme rádi, že radnice pomalu otáčí a slíbila ústy místostarostky Sudové a radní Pouzarové (obě ODS) nejprve připravit odborné podklady. Nebude se stavět/bourat/dělat závažné změny na rychlo, bez vize, bez plánu. Kvitujeme, že po roce od získání tříhektarového pozemku začalo město řešit strategii. Jak bude prostor Blanice vyřešen, jak bude vypadat, kdo v něm bude žít, co vše v něm bude, ovlivní totiž naše město na dlouho dopředu, proto je třeba jednat v maximální politické shodě, bez ohledu na stranickost či na osobní animozity. Upozornili jsme, že „super-komise“, kterou sestavila rada, se sešla jednou a nominace do ní proběhla bez účasti opozice. Například náš návrh nominovat Ing. Arch. Petra Leška, který se specializuje na architektonické soutěže a byl členem vedení celé profesní organizace architektů, nebyl vyslyšen.
Tlak občanů a opozice nese ovoce, Slepička rezignoval (nejen) na post ředitele MCKV
Dne 27. října proběhlo v Sokolovně mimořádné jednání zastupitelstva města, a to na žádost opozičních zastupitelů včetně Pirátů. Hlavním tématem k řešení dle námi navrženého programu byla budoucnost ubytovny Blanice a přírodovědného centra Semenec a otázka investic na rok 2022. Z úst starosty Machálka (Trikolora) na začátku jednání zaznělo, že nechápe, proč se o těchto bodech vůbec bavit, nicméně finální diskuse nad každým z navržených bodů byla obsáhlá a hlavně přínosná. Podařilo se nám dostat na jednání participativní rozpočet! V bodě různé se potvrdily důležité informace - pan Slepička (Změna 2020) rezignoval k 31.1.2022 na post ředitele MCKV. Stejně tak vystoupil ze současné vládnoucí koalice, radním ovšem hodlá zůstat.
Nic není zadarmo
V našem městě řešíme v posledních měsících dva zásadní projekty, které ovlivní životy nás všech na několik desetiletí dopředu: konečná podoba prostoru areálu Blanice a domov pro seniory.
Omluva
V posledním Vltavínu vyšel článek „Pirátský report třetího zastupitelstva tohoto roku“, kde na konci byla uvedena i tato věta: „K tomuto bodu ještě musím dodat, že komunista Frýba na Kontrolním výboru hlasoval pro kontrolu Kontrolním výborem, na zastupitelstvu proti ní.“ Bohužel jsem se při kontrole sjetiny hlasování přehlédl. Pravdou je, že komunistický zastupitel Frýba hlasoval v obou případech pro provedení veřejnosprávní kontroly na MCKV. Za tuto chybně uvedenou informaci se všem omlouvám.
Pirátský report třetího zastupitelstva tohoto roku
Letošní třetí zastupitelstvo obsahovalo v zásadě nekonfliktní body, například rozdělení podpory sociálních služeb, klasické záležitosti pozemků, volbu přísedícího soudu, peníze od ČEZ a městskou účetní uzávěrku. První zádrhel přišel až poté, co radní Pouzarová (ODS) odstoupila z finančního výboru z důvodu souběhu funkcí radní a členky výboru. Po tuto chvíli vše naprosto v pořádku, dokud se člověk nepodíval do oficiálních podkladů pro zastupitele, které nám byly zaslány.
Co s ní? Březnové zastupitelstvo a Blanice
Březnové zastupitelstvo města se zaobíralo pouze areálem Blanice, který starosta Ivo Machálek /Trikolora/ získal pro město od společnosti ČEZ. Nicméně to, jak byl program zastupitelstva připraven, jak probíhal a jak působil, je zcela typickou ukázkou toho, jak funguje koalice Trikolóry, Tejňáků, Změny 2020 a ODS s podporou Komunistů. S drobnou výjimkou: Toto zasedání bylo nahráváno a my doufáme, že tuto videonahrávku město co nejdříve zveřejní. Koho totiž zajímá problematika areálu Blanice či rozvoj našeho města, by si ji měl určitě pustit.
Prosincové zastupitelstvo a schvalování rozpočtu: Koalice nemá zájem o spolupráci s demokratickou opozicí
Prosincová zastupitelstva bývají politicky nejdůležitější, protože se na nich schvaluje rozpočet města. V letošním roce se jednalo o 190 milionů korun (pro srovnání uvedeme, že předchozí rok se jednalo o 210 milionů). Ve městech, kde fungují demokratické principy (a ne jen hlasovací mašina „vítězů“), se nad ním sejdou zástupci všech stran a uskupení a vzájemně ho prodiskutují, aby co nejlépe kopíroval rozličnost obyvatel, jejich potřeb a aby byl prospěšný pro co nejvíce lidí. V Týně se rada města o rozpočtu bavila jen s komunisty s vědomím toho, že hlasy opozice s podporou od komunistů nepotřebuje. Také vídáte politickou reklamu ODS založenou na principu „s komunisty nikdy!“?