Vltavotýnsko transparentní, reprezentativní a moderní

9. srpna 2022
Vltavotýnsko transparentní, reprezentativní a moderní

V Týně jsou pro část politiků některé věci příliš drahé, nikdy se takhle nedělaly, nebo nemá smysl dělat něco, na co si lidé nemohou sáhnout. Veřejné účetnictví, zveřejňování toho, jak který politik hlasoval, ke zvukovému i obrazový záznam ze zastupitelstva, participativní rozpočet (PaRo), veřejné podklady pro jednání zastupitelstva města (ZM) i rady města (RM), zveřejňování zápisů z odborných orgánů RM a ZM. Tohle a mnoho dalšího jsou nástroje moderní politiky. Nástroje, které mají obce, jež nejsou šedým průměrem, ale obce progresivní, obce, v nichž chtějí lidé žít, ze kterých občané neodcházejí, ale naopak přicházejí.

Abychom Týn nad Vltavou a přidružené obce dostali na moderní úroveň, musíme mnohé zlepšit a změnit. Vyčleníme z rozpočtu města finance pro konkrétní lokality (PaRo) – areál bývalé kotelny, prázdné prostory mezi paneláky, apod., kde si sami občané vyberou, co by rádi. Lidé sami nejlépe vědí, co jim v jejich okolí chybí.

Prosadíme rozklikávací rozpočet, aby si každý občan mohl prohlédnout výdaje města, všemi potřebnými daty nyní disponujeme, jsou plně digitalizovaná, takže je jen stačí zveřejňovat. To zvládne počítačový program, nevznikne tedy žádná nová práce. V roce 2021 město uzavřelo 31 smluv, u kterých veřejnosti tají jejich finanční plnění. Piráti budou zveřejňovat všechny smlouvy v maximálním možném rozsahu.

Úřad mají obbíhat DATA, ne lidé. Úřad musíme zmodernizovat, nebudeme posílat lidi, aby si šli pro razítko tuhle nebo támhle. To si mezi sebou mají zvládnout předat úředníci. Formuláře a srozumitelné návody musí být přístupné online, kdo chce, musí mít maximální možnost s úřadem komunikovat online. Kdo chce na úřad chodit osobně, má na něm strávit minimální dobu a nepobíhat po celém úřadě tu pro razítko, tu pro kolek, či tam pro podpis.

Zastupitelstvo města musí být co nejvíce transparentní a reprezentativní. V posledním volebním období Piráti prosadili elektronický hlasovací systém a jmenovitá hlasování jak zastupitelů, tak radních. Takže si teď každý může najít, jak který zastupitel či radní hlasoval, ať již na RM, tak na ZM. Všichni si můžeme zkontrolovat, jak ten či ten volený zástupce lidu hlasoval či nehlasoval. Již dlouho se v Týně zastupitelstva zvukově nahrávají, tyto nahrávky se pak zveřejňují na stránkách města. Doba jde ovšem dále, dnes již většina obcí, co něco znamená zaznamenává jednání svých zastupitelů i vizuálně – kamerou. Něco to sice stojí, nicméně jsem přesvědčený, že to zvýší zájem o politiku a taky si všichni politici uvidí více do úst.

S nahráváním zastupitelstva se pojí i reprezentativnost. Dnes ZM zasedá na MěÚ, zastupitelé jsou na sebe namačkáni těsně vedle sebe, sedm členů rady sedí na prostoru pro šest lidí. Této hospodské atmosféře bohužel začne mnohdy propadat i atmosféra jednání ZM. Jsem přesvědčený, že oficiální jednání ZM má mít svou úroveň, proto jako Piráti prosazujeme jednání v reprezentativních prostorách, např. na Sokolovně. RM i ZM mají různé poradní orgány (výbory a komise), které pro jejich rozhodování připravují odborná stanoviska, zápisy z jejich jednání budeme také důsledně zveřejňovat na stránkách města.

Chceme transparentní, moderní a reprezentativní Vltavotýnsko. Chceme, aby do města lidé přicházeli a zůstávali v něm. Chceme, aby úřad obíhala DATA, ne lidé. Chceme, aby každý politik byl zodpovědný za výkon svého mandátu a aby si každý mohl udělat obrázek o jeho práci, prezentaci, či odpovědnosti. Chceme, aby tu byl městský úřad pro lidi, aby na něm strávili co nejméně času a aby je na stavebním úřadě nešikanovali.

Pirát Honza Novák

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Aktuální události na radnici

Aktuální události na radnici

Občas se to stane každému z nás - jen nevěřícně přemýšlíme nad tím, co jsme právě zažili. Takový pocit mám ještě několik dní po jednání zastupitelstva města (ZM) Týn nad Vltavou (30. listopadu 2023). Takovou amatéřinu, tedy naprosté nezvládnutí situace, jsem ještě nezažil. Co se stalo? Vedení města, respektive starosta Hladeček s místostarostou Bouškou (oba ProTejn), se rozhodli na hodinu vyhodit tajemnici města Polívkovou Vranou, aby hned druhý den vyhodili pracovnici krizového řízení Dudkovou (také na hodinu) a ve stejný den absolvovali jednání zastupitelstva města, kde tyto kroky nebyli vůbec schopni vysvětlit, natož obhájit.

Pirátské depeše II. a III. – mimořádné a řádné zastupitelstvo

Pirátské depeše II. a III. – mimořádné a řádné zastupitelstvo

Od poslední uzávěrky Vltavínu proběhla dvě zastupitelstva města. Jedno mimořádné 10. 11. a druhé řádné 24. 11., tématem prvního byl dotační program „My v tom Jihočechy nenecháme“, kdy zastupitelstvo města (ZM) jednalo o podpoře seniorů a nové výši poplatku za svoz odpadu. Řádné zastupitelstvo mimo jiné řešilo výši vodného a stočného, technický stav starého i nového mostu, osadní výbory, prostor bývalé kotelny nebo politické trafiky pro rodinu místostarosty Boušky (ProTejn).

Pirátská depeše I – Ustavující zastupitelstvo

Pirátská depeše I – Ustavující zastupitelstvo

Ve čtvrtek 20. října proběhlo ustavující zastupitelstvo města, které zvolilo nové vedení města. Letos jasně vyhrálo hnutí ProTejn (10 mandátů z celkových 21), které se rozhodlo sestavit povolební koalici pouze s KDU-ČSL (2 mandáty). Přeji koalici mnoho úspěchů, zejména v nadcházející krizi.