Počet obyvatel Týna nad Vltavou konstantně klesá od roku 2008 z 8528 obyvatel až na současných 7804 obyvatel v roce 2021 (zdroj ČSÚ). Důvodů, proč tomu tak je, je hned několik. Jedním z těch nejpodstatnějších je fakt, že naše město doposud nenabízelo téměř žádné nové možnosti pro bydlení. Úbytek obyvatelstva s sebou nese velké socio-ekonomické problémy pro samotné město, neboť se dostává do spirály, kdy s úbytkem každého člověka přichází o peníze do městské kasy. S tím zároveň přímo souvisí zhoršování dostupnosti služeb, méně pracovních příležitostí a horší podmínky pro podnikání, především pak pro malopodnikatele, kteří postupně ztrácejí část své klientely.
Nemá smysl kverulovat, proč nikdo nic s tímto negativním úbytkem za posledních téměř 15 let neudělal. Nyní tu máme konečně šanci, jak tento trend změnit a opět udělat Týn atraktivním městem, které bude schopno nabídnout dostupné a zajímavé bydlení v nádherném jihočeském malém městě pro mnoho lidí.
Touto šancí je areál Blanice, který získalo město jako dar z nebes od společnosti ČEZ. Podle toho vypadaly i promarněné dva roky, kdy si město a zastupitelé v čele s panem starostou vylámali zuby, jak s tímto rozlehlým 3 ha pozemkem s objekty naložit. Nebýt petice „Šance pro Blanici – šance pro město“, tlaku občanské společnosti a iniciativy opozice, dopadlo by to tak, že by Týn promarnil tuto příležitost a v dlouhodobém horizontu by nadále pokračoval trend negativního migračního salda (především mladých lidí) – tedy počet vystěhovalých by byl vyšší než počet přistěhovalých. Za tuto iniciativu občanské společnosti a vytvoření již zmíněné petice a následného tlaku na město bych chtěl jako občan Týna nad Vltavou srdečně poděkovat.
V následném volebním období je potřeba mimo rámec politických názorů najít společný konsensus, který musí vzniknout a být komunikovaný společně s občany Vltavotýnska. Je potřeba vytvořit kvalitní zadání pro urbanistickou soutěž a uspořádání areálu Blanice. Tento bod je zcela stěžejní a je potřeba jej neuspěchat. Je nezbytné se propojit s odborníky – architekty, sociology, demografy, urbanisty – a společně vytvořit finální zadání, které jako město chceme, potřebujeme a především, o které bude v konečném důsledku poptávka.
Mým cílem a cílem Pirátů je vytvoření moderní městské čtvrti 21. století, která dokáže propojit centrum města a Hlinecké sídliště. Čtvrť, kde budou diverzifikované byty pro různé skupiny obyvatel – startovací byty pro mladé, byty pro seniory, byty pro rodiny s dětmi apod. Ze sociologických a urbanistických studií totiž vyplývá, že není dobré stavět unifikované byty, protože tam pak bydlí i stejné skupiny obyvatel a může to vytvářet nezamýšlené důsledky – jako je třeba kriminalita či problémové soužití se zbytkem města. Je tedy potřeba velikosti bytů dobře namixovat, udělat byty tak, aby tam žily různé skupiny lidí, které se navzájem mohou obohacovat a přinášet městu jako celku pozitiva. Naším záměrem je vytvořit místo, kde se lidé budou cíleně setkávat, ať už v parku, na dětském hřišti či hřišti pro dospělé, nebo místo, kam lidé budou chodit za službami, které tak velmi chybí (nejen) Hlinkám.
Jsem přesvědčen, že je možné tuto vizi zrealizovat a že si to naše město po vleklém období úpadku a odlivu obyvatelstva sakra zaslouží.
Michal Kristen, kandidát Pirátů