Jan Novák je členem Zastupitelstva Jihočeského kraje, předsedou krajského kontrolního výboru, městským zastupitelem v Týně nad Vltavou, předsedou místního pirátského sdružení Českobudějovicko a členem celostátního vedení České pirátské strany. V letošních komunálních volbách kandiduje v Týně jako lídr pirátské kandidátky a má velké plány. Dle svých slov chce společně s dalšími lidmi na pirátské kandidátce mimo jiné vyřešit areál Blanice a přilákat do města nové obyvatele.


Honzo, půjdu rovnou k věci a tomu politicky nejdůležitějšímu, co se na podzim děje. Jako první se tedy zeptám, jak vidíš situaci po volbách. Jak by sis představoval vedení města?

Představuji si, že tam budou sedět schopní lidé s rozhledem, kteří vidí za hranice našeho města a budou schopni řešit problémy a výzvy 21. století, ne jen, když to řeknu zjednodušeně, opravovat chodníky. A samozřejmě bych rád viděl vedení města s účastí Pirátů.

Takoví lidé s rozhledem a schopnostmi na pirátské kandidátce jsou?

Samozřejmě. Jsem přesvědčen, že takoví jsme, neskládali bychom vůbec kandidátku, která na to nemá. Když bych měl jmenovat konkrétně, tak například Michal Kristen má velký rozhled a u něj bych byl rád, kdyby dostal na starosti řešení areálu Blanice.

Ty už jsi v minulosti ve vedení Týna byl že? Můžeš to nějak shrnout včetně důvodu, proč to nakonec nefungovalo?

Byl jsem tam zhruba dva roky. A nefungovalo to ze dvou důvodů. Za prvé šlo o dlouhodobé nepřijatelné chování pana Slepičky jak vůči zaměstnancům města, tak vůči ostatním zastupitelům. Zvlášť po našem odchodu si prakticky vyřval co chtěl a přisál se na veřejné finance.

Druhý problém byl v tom, že ostatní členové rady nechtěli dodržovat dohody. Naprostá většina inovací, které jsme chtěli do města přinést právě nad pomyslnou úroveň pouhého opravování chodníků, nám byla smetena ze stolu. Že se to tu nikdy nedělalo, že je to moc drahé a podobně. Bylo tedy úplně zbytečné, abychom v té koalici zůstávali.

Rozumím. Takže jste odešli, vypověděli jste tedy koaliční smlouvu?

Přesně tak. Když už to bylo neudržitelné, vyvolali jsme jednání s tím, že nebudeme v žádném případě spolupracovat s panem Slepičkou, což týnská ODS odmítla akceptovat.

Toho pana Slepičku zmiňuješ poměrně často. Je to opravdu takový problém?

Tak pokud nás někdo obelže a bude nám říkat, že jde dělat ředitele MCKV po neočekávaném odchodu předchozího ředitele Ivanegy na dva nebo na tři měsíce a potom tam je dva a půl roku, přičemž si zdvojnásobí plat, tak to pro nás samozřejmě problém je. Když navíc takový člověk šikanuje zaměstnance městského úřadu, a to zejména ty, které by potom mohl nahradit někým ze svých blízkých, tak s takovým člověkem opravdu spolupracovat nemůžeme. Takto se opravdu nelze chovat. V politice i kdekoli jinde.

Pan Slepička se také celou dobu snažil, aby věci, které se mají dělat systémově, to znamená tak, aby bylo jedno, kdo na radnici sedí, jestli Novák, Machálek nebo třeba Rozner, tak to tlačil na sebe. Působilo to tak, že Superman má na sobě S jako Slepička… Přitom politika je také o tom nastavit věci tak, aby fungovaly bez konkrétních osob.

Zpátky ke konkrétním povolebním věcem. Očekáváš, že to bude fungovat jinak než minule? Že bude koaliční smlouva tentokrát dodržována a prosadíš vlastní program?

Jsem optimista, věřím, že šance je tady veliká. Za poslední 4 roky mohli všichni vidět, jak se město neposouvá a že je tady opravdu potřeba změna. Zároveň lidi v zastupitelstvu za to volební období ukázali svou tvář, své zájmy, a víme teď, co od koho čekat. Také věříme, že v těchto volbách rozdají voliči karty jinak a budeme mít silnější postavení, takže budeme moct složit koalici se zastupiteli, kteří mají nadhled a jsou rozumní a poctiví. Když se to nepodaří, tak jsme ale samozřejmě připraveni být i v následujících letech tvrdou a férovou opozicí. Stejně jako poslední dva roky.

Co konkrétně chceš prosadit? Máš nějaké priority?

Nebudu vyjmenovávat všechny. Z našeho pohledu je teď nejdůležitější areál Blanice, pro který máme na kandidátce Michala Kristena jako odborníka. Potom potřebujeme jednoznačně zlepšit IT, chceme, aby na úřadě obíhala data, ne lidé. Potřebujeme se také zaměřit hodně na kulturu, která tady v Týně stagnuje, je potřeba ji víc zpestřit a rozšířit i na jiná roční období než na léto. V tomto ohledu chci také skončit s placenými slavnostmi, protože to nedává smysl a nic to stejně nevydělá.

Dále se musíme podívat na šikanu stavebního úřadu vůči místním obyvatelům a zlepšit transparenci města. V tom se už něco povedlo, ale je nutné jít zase o kus dál. A důležité je samozřejmě neopakovat chyby současného vedení jako třeba v případě již zmiňované Blanice nebo Domova pro seniory.

Tam šlo konkrétně o jaké chyby, které se nesmí opakovat?

Tak příprava projektu na stavbu Domova pro seniory stála téměř 10 milionů korun a stovky hodin práce úředníků. A když to bylo všechno připravené, tak starosta přišel s tím, že to bude stavět soukromá společnost, čímž se celý projekt zastavil. Chtěl prostě zprivatizovat sociální službu a město pak na základě toho odmítlo dotace v desítkách milionů korun od MPSV i od Jihočeského kraje. To je ve stručnosti celý příběh podle mě naprostého selhání současného vedení Týna nad Vltavou.

Když zmiňuješ ten Jihočeský kraj, ty jsi také krajský zastupitel, myslíš, že můžeš v Týně nad Vltavou nějak využít vlastní zkušenosti nebo i tu politickou pozici?

Člověk v jakékoli profesi získává přirozeně zkušenosti, ale také známosti. Hodně věcí je o tom, jak se kdo dohodne, jak třeba dokáže vyjít s vedením kraje. S lidmi se musí umět mluvit. A nemám zkušenosti jenom z krajského zastupitelstva, co se týče Pirátů, jsem v celostátním vedení strany a při prvním vstupu Pirátů do parlamentu jsem vedl personální odbor strany, tedy většinu stranou placených lidí.

Můžeš na závěr uvést nějakou tvou hlavní ideu? Tvůj politický cíl v Týně nad Vltavou?

Naše hlavní idea je udělat z maloměsta malé město. Aby se Týn nad Vltavou začal rozrůstat. Aby sem přicházelo víc lidí. Abychom tu měli politiky, za které se nebudeme muset stydět a kteří odvádějí dobrou práci. Abychom měli transparentní město, kde funguje občanská společnost a jeho vedení dělalo svá rozhodnutí v maximální možné spolupráci s lidmi, nikoli za zavřenými dveřmi radnice. Město s kulturou pro všechny bez ohledu na věk a preference, město, kde si občan na úřadě vyřídí své záležitosti i elektronicky, město bez vysavačů veřejných financí.